Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr AKT

"Kalos Kaghatos" Teatr AKT | foto: Sylwia Zawadzka "Kalos Kaghatos" Teatr AKT | foto: Sylwia Zawadzka

Teatr AKT (Polska)

Teatr AKT powstał w 1990 roku w klubie Stodoła w Warszawie, od 1991 roku działa jako stowarzyszenie. Trzon zespołu stanowią aktorzy mimowie – teatr wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale bardzo szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia uliczne i plenerowe wymusiły na aktorach urozmaicanie środków wyrazu. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji.

Od wielu lat Teatr Akt jest jedynym reprezentantem Warszawy na festiwalach teatru ulicznego w kraju i za granicą. Bierze regularnie udział w festiwalach teatralnych w Polsce, a także w Niemczech, Słowenii, Belgii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Austrii, Chorwacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Węgrzech. Zdobywa liczne nagrody (m.in. Grand Prix za spektakl Opowieść o Wietrze na festiwalu Małe Zderzenie Teatrów w Kłodzku, Nagroda Publiczności na festiwalu A Part w Katowicach za spektakl Śmietnik, Złota Maska na MFTU w Chojnicach, nagroda Fundacji Kultury na Festiwalu Teatru w Walizce za Dzielnego Ołowianego Żołnierza, Grand Prix dla spektaklu Feniks na Dionizjach w Ciechanowie). Teatr Akt reprezentował polską sztukę na Dniach Kultury Polskiej w Londynie, Paryżu, Lipsku i Witebsku.
Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

Data i miejsce przedstawienia

23.VI  Rynek Nowego Miasta - godz. 20:00, Teatr AKT "Kalos Kaghatos"

Kalos kaghatos

to widowisko uliczne rozgrywane na styku dwóch dziedzin: teatru i sportu, sięgające do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Ideą spektaklu jest ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Wyróżnikiem gry jest konfrontacja z widzem i światem zewnętrznym, tak niezwykle istotna dla teatru ulicznego i piłki nożnej.
Fragmenty treningu piłkarskiego, sceny rozgrywane na boisku zostały tu przetworzone w wizję teatralną, wykorzystującą język i estetykę teatru ruchu i tańca. Rysunek postaci piłkarzy, kibiców, sędziego stał się przede wszystkim punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka.


Tytułowy starogrecki wzór kulturowy ‘kalos kaghatos’ (piękny i dobry) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczy się nie tylko wygrana, ale przede wszystkim postawa moralna – zmaganie zarówno z rywalami, jak i z własnymi słabościami.

 

Z materiałów zespołu:
Spektakl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób ich postrzegania /…/. W sferze środków wyrazu przedstawienie jest połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji - to teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o steatralizowane formy aktywności piłkarskiej.
Spektakl Kalos kaghatos jest kontynuacją sportowych inspiracji w działalności Teatru Akt. Powstał na bazie happeningu Towarzystwa Sportowego Match Footballowy z 2008 roku w ramach Warszawskiej Ofensywy Teatralnej Czarna Offca.

Pomysł i koordynacja projektu: Marek Kowalski

Grają: Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Światło: Adam Sztorc
Dzwięk: Heniek Małolepszy

Premiera – 16 grudnia 2011 roku, premiera plenerowa – 2012.

www.teatrakt.pl

kk1.jpg kk2.jpg kk3.jpg

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 05 czerwiec 2018 01:27
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.