Le Cirque du Platzak - Kermiz

Le Cirque du Platzak "Kermiz" | źródło: www.cirqueduplatzak.com Le Cirque du Platzak "Kermiz" | źródło: www.cirqueduplatzak.com

Le Cirque du Platzak (Holandia)

Le Cirque du Platzak – holenderska grupa muzyczno-cyrkowa, zaliczana do nurtu tzw. Nowego Cyrku. W swoich spektaklach łączy folkową muzykę z tradycyjnymi oraz innowacyjnymi technikami cyrkowymi. Zespół powstał w 2007 roku i skupiał na początku jedynie samych muzyków, występujących na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. Wkrótce – dla zabawy - rozpoczął współpracę z grupą studentów szkoły cyrkowej ACaPA (Academy for Circus and Performance Art) w Tilburgu, a wspólne pokazy zyskały uznanie nie tylko widzów, ale też profesjonalnych krytyków. Sukces zachęcił artystów do realizacji pełnospektaklowych widowisk i wypracowania swojego własnego niepowtarzalnego stylu, któremu ton nadawały komediowe kreacje aktorskie, dynamiczne, często absurdalne dźwięki oraz szeroka gama trików cyrkowych. Pośród technik stosowanych w widowiskach Cirque du Platzak wyróżniają się: ewolucje na równoważni, operowanie ogniem, żonglowanie piłkami i maczugami, wykorzystanie toczącej się kuli, chmury-huśtawki oraz lin, balansowanie na butelkach, taniec akrobatyczny, wykonywanie akrobacji na folii w powietrzu, sztuczki fakira i klaunada.

Od czasu powstania Platzak zagrał ponad 180 razy w niemal całej Europie, dla ponad 70 tys.widzów w Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Węgrzech. Zespół skupia artystów różnych narodowości (m.in. Belgów, Holendrów, Włochów, Hiszpanów, Niemców i Francuzów).

Adrian Schvarzstein – reżyser cyrkowy i teatralny, również klaun i aktor. Dorastał w środowisku cyrku i teatru ulicznego, pracował między innymi z Dario Fo. Studiował tajniki komedii dell’arte u Antonio Favy we Włoszech, ale wykształcenie teatralne szlifował w całej Europie, gdzie współpracował z wieloma zespołami teatru ulicznego i cyrku. (m.in. z renomowanym belgijskim cyrkiem Ronaldo). Zajmował się też operą, muzyką barokową oraz reklamą i promocją. Jest ojcem artystycznym zespołu Kamchàtka (zdobywcy Grand Prize, MiramirO 2008 na Międzynarodowym Ulicznym Festiwalu w Gandawie w Belgii), dla którego przygotowuje kolejne spektakle.

Data i miejsce przedstawienia

30.VI Park Szczęśliwicki - godz. 21:00, Le Cirque du Platzak "Kermiz"

1.VII Park Szczęśliwicki - godz. 21:00, Le Cirque du Platzak "Kermiz"

Kermiz

spektakl familijny z akrobacjami i graną na żywo muzyką. Ostre folkowe dźwięki tworzą rytmiczną podstawę dla ekscytujących pokazów cyrkowych, w których przenika się atmosfera starego i nowego cyrku. To przygoda rozgrywana na wzór dziecięcego snu - nie odnajdujemy w niej jednak słodkiej, sentymentalnej historyjki, a raczej ciemną stronę bajki rodem z baśni braci Grimm.
Facet zafascynowany kosiarkami do trawy, pełen temperamentu włoski artysta walczący z hiszpańskim torreadorem, trębacz na luźnej linie oraz niemiecki akrobata, którego opętały zszywacze biurowe – to tylko niektóre z ekscentrycznych postaci dwunastoosobowego zespołu Platzak. Przedstawienie ujawnia dziwactwa każdego z bohaterów i członków grupy, a jednocześnie siłę całego zespołu.

Z materiałów zespołu:
Na pierwszy rzut oka wszystko sugeruje, że Kermiz to tradycyjny pokaz cyrkowy, ale bardzo szybko okazuje się, że mamy do czynienia z grupą artystów, z których każdy ujawnia szczególne, indywidualne podejście do swojej sztuki. Utrzymując równowagę na rękach, cygańska tancerka wykonuje taniec brzucha i jest podziwiana przez wszystkich, a przede wszystkim przez sympatycznego, ale strasznie niezdarnego klauna. Klaun, zakochany w Cygance, zrobi wszystko, by przyciągnąć jej uwagę. Niestety na drodze do zdobycia uwagi i miłości tancerki staje przystojny, silny i potrafiący poradzić sobie w każdej sytuacji Don Juan. W dodatku atrakcyjny amant jest kochany przez wszystkie kobiety, również przez divę… Pełna temperamentu akrobatka szybuje w powietrzu i może pokazać swą niebezpieczną stronę… Muzycy, będąc artystycznymi i muzycznymi partnerami akrobatów, wnikają w głąb Kermiz. Cyrk Platzak wie jak zabawiać publiczność tworząc zabawną atmosferę. Każda postać ma swoją historię, swoje dziwactwa i braki - to bardzo różnorodna grupa ludzi. Kermiz przenosi nas w świat, w którym wszystko jest możliwe. To wciągający, intrygujący spektakl pełen akrobacji przy dźwiękach orkiestry Platzak. Kermizto bezpretensjonalna, fascynująca rozrywka teatralna dla widza w każdym wieku.

Opinie:
„Zaskakujący, wielopoziomowy, surowy, burleskowy… Nie ma wystarczająco wielu przymiotników, by opisać sposób w jaki ten cyrk przepełni wasze zmysły”.
De wereld morgen, 28 .07.2012
Reżyseria: Adrian Schvarzstein

Występują: Aurora Jara Gutiérrez, CristianFierro, DavideSalodini, KatleenRavoet, Leila Koeckenberger, Sarita Martinez, RonnieSmit , Rein de Kok, Dion Vluggen , Sebastian Schlotzhauer , Thibault Gouin

Technika: Rutger van Groeninge

www.cirqueduplatzak.com

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 05 czerwiec 2018 00:45

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u