Teatr KTO - Zapach czasu. Opus 2

Teatr KTO "Zapach czasu" | foto: W. Łyko Teatr KTO "Zapach czasu" | foto: W. Łyko

Teatr KTO (Polska)

Teatr KTO został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny. 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO uzyskał status teatru miejskiego. Jego dyrektorem, niezmiennie przez 39 lat,  jest Jerzy Zoń.

Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka oraz, w bardzo ograniczonym wymiarze, słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk, skutecznie zlikwidowały barierę między Teatrem KTO a widzami. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są nie tylko spontaniczne i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię, ale też masowo oglądane. Ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych pokazywanych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2 mln widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje  Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in. w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.

Teatr KTO współtworzył  wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution , Lille 1989, spektakl  z okazji obchodów 200-lecia Rewolucji Francuskiej, ok. 21000 widzów czy Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120.000 widzów) oraz Polski (Vivat Academia Kraków 2000, widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2000 widzów; Kronika Polska, Kraków 2004, przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60.000 widzów,  Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności – 12.000 widzów). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA,  zrealizowany w 2011 roku. Także w 2011 roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy przygotował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich, w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

W 2012 roku na przyciągającym rekordową publiczność Edinburgh Festival Fringe, w ramach Polskiego Programu Polska Arts: Listen/ Touch/ See, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl Ślepcy.

Teatr KTO jest organizatorem 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów (9 edycji w latach 2007-2015) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

"Wszelkie widzenie rzeczy, które nie jest dziwne, jest fałszywe"

Paul Valéry Tel quel (Choses tues)

Data i miejsce przedstawienia

1.VII Plac Defilad - godz. 22:00, Teatr KTO "Zapach czasu. Opus 2"

Zapach czasu. Opus 2

to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera. Pojawia się tu wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20-30. Jest to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości.
W przedstawieniu wykorzystywane są olbrzymie jeżdżące dekoracje, ogień, pirotechnika i szczudła. Zamiast tekstu wybrzmiewa przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego, grana „na żywo” na harmonijkach ustnych przez aktorów.
Spektakl prezentowany był w wielu miastach Polski, a także we Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech, na Ukrainie, w Brazylii, Tunezji, Korei Południowej, Meksyku, Iranie.
Autor scenariusza wyraża serdeczne podziękowanie Panu Zbigniewowi Sułkowskiemu, bez którego życzliwej pomocy, inspirujących rozmów i spisanych wspomnień nie mogłoby powstać przedstawienie Zapach Czasu.

Opinie:
"To nostalgiczne widowisko z cudowną muzyką Czajkowskiego, dobrze skonstruowane, pełne dynamizmu i ruchu."
Teresa Bętkowska, Przekrój

"Przedstawienie trwa godzinę i jest jak kartkowanie starych albumów rodzinnych. Trochę sepii, okruch melancholii, gram nostalgii. I jeszcze łezka nieuchronnego w takich okolicznościach sentymentalizmu /.../. Oto ogromna klatka, a w klatce mały Zoń. Świat jeszcze pachnie bezpieczeństwem, ale już korci. Stada pierzastych strachów już przerażają, inne ptasie towarzystwo mami pięknem świergotu. Mały Zoń da się skusić. Wyjdzie z klatki, zacznie z wolna smakować życie. /.../ Bo wokół wciąż nowe zapachy. Zapach plebanii, sutanny księdza proboszcza, zapach kredy, tablic, katedry i pierwszych szkolnych brewerii. Zapach ułanów, koni i prawdziwej męskości. Potem zapach zasadniczych sercowych uniesień. Wreszcie zapach dnia dzisiejszego /.../. Kto wie, może duży Zoń postanowił przyjrzeć się małemu Zoniowi, który nawet nie śnił o teatrze? W końcu dla artysty czas dzieciństwa to czas o znaczeniu fundamentalnym "
Paweł Głowacki, Dziennik Polski

"Polski teatr przekonał podczas letniego festiwalu w Siegen /.../ po przedstawieniu każdy wiedział już dlaczego grupa funkcjonuje jako wizytówka teatru ulicznego Polski /.../
KTO zaprezentował się w stylu i przywołaniu tradycji średniowiecznych teatrów ulicznych /.../ Pełne wrażeń obrazy w sztuce teatralnej Zapach czasu wyraziły więcej niż wiele słów…"
Rhein – Sieg - Rundschau

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń
Konsultacja: Zbigniew Sułkowski
Muzyka: Piotr Czajkowski
Opracowanie muzyczne: Jan Poprawa, Jerzy Zoń
Aranżacja utworów na harmonijkę ustną: Paweł Ostafil
Ruch sceniczny: Krzysztof Jędrysek, Aleksander Kopański
Scenografia i kostiumy: Krzysztof Tyszkiewicz, Joanna Jaśko-Sroka
Pomysły scenograficzne: Jerzy Zoń
Wykonanie dekoracji: Robert Calikowski

Grają: Karolina Kamińska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Katarzyna Pawłowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Barbara Wysoczańska, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa, Marek Gierat, Grzegorz Grochal, Tytus Grochal, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński, Karol Śmiałek, Krzysztof Tyszko

Premiera - 7 maja 2018 roku.

www.teatrkto.pl

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 04 czerwiec 2018 23:45

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u