Teatr Klinika Lalek

Cyrk bez przemocy | Teatr Klinika Lalek Cyrk bez przemocy | Teatr Klinika Lalek

Teatr Klinika Lalek (Polska)

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W trakcie studiów grupa zrealizowała cztery spektakle, w tym dwa plenerowe.  W tym czasie powstał obrazowany działaniami happeningowymi manifest artystyczny Med-Art, w którym artyści wyrażali chęć uzdrowienia sztuki. W 1991 roku zespół przeniósł się do Wolimierza - małej wioski na Pogórzu Izerskim i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Wraz z przeprowadzką wykrystalizował się trzon zespołu, który do dzisiejszego dnia stanowią Joanna - Jemiołka Wiktorczyk oraz Krzysztof - Wiktor Wiktorczyk. W 1991 roku członkowie teatru założyli Fundację Na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych, której głównym celem jest popieranie działań ekologicznych i sztuki, budowa i koordynowanie działań ekologicznych wioski Wolimierz oraz wspieranie teatru Klinika Lalek.

Od 1993 roku siedzibą teatru jest były dworzec kolejowy przemianowany na "Stacja-Wolimierz", w którym z czasem ze zdewastowanych pomieszczeń powstały pracownia lalkarska, galeria, kawiarnia, pokoje gościnne wraz z zapleczem, miejsca na warsztaty plastyczne i muzyczne oraz sala teatralna ze zmienną sceną. Dawna rampa kolejowa przed budynkiem posłużyła artystom za scenę na wolnym powietrzu.

Klinika Lalek wystawia spektakle w przestrzeniach zamkniętych, realizuje efektowne parady uliczne, wielkie widowiska plenerowe, akcje plastyczne, warsztaty i przedstawienia dla dzieci.

Tworzywem spektakli jest aktor i lalka - współistniejące ze sobą i obok siebie i razem tworzące postaci sceniczne. Sferę wizualną działań teatralnych stanowią charakterystyczne ogromne lalki animowane od wewnątrz, inspirowane kukłami Bread and Puppet Theatre, drewniane maski, gigantyczne jeżdżące machiny-wehikuły (rower i lokomotywa), różne instalacje, flagi oraz ogień. Sferę dźwiękową stanowi muzyka grana we wszystkich spektaklach na żywo. Teatr ma własną Orkiestrę Teatru Klinika Lalek oraz współpracuje z zespołem Kinior Sky Orkiestra Włodzimierza Kiniorskiego z Kielc.

Praca nad spektaklami oparta jest w Klinice Lalek na metodzie kreacji zbiorowej – członkowie zespołu biorą czynny udział we wszystkich etapach przygotowania przedstawień. Teatr występuje na ulicach i placach różnych miast i wsi całej Europy, odwiedził m.in. Finlandię, Francję, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy czy Austrię.

Klinika Lalek stworzyła w Wolimierzu ośrodek kultury, realizujący rozmaite projekty artystyczne i kulturalne oraz edukacyjne. W miesiącach letnich zespół organizuje międzynarodowe festiwale sztuki, prezentujące prace teatralne, plastyczne, filmowe i muzyczne. W skali lokalnej przygotowywane są cykliczne imprezy związane z porami roku i różnymi świętami.

Data i miejsce przedstawienia

24.VI przy Stacji Metra Słodowiec - godz. 22:00, Teatr Klinika Lalek "Cyrk bez przemocy"

Cyrk bez przemocy

to inaczej cyrk bez udziału zwierząt, cyrk nadmarionet animowanych przez człowieka. To projekt, w którym w zaskakujący sposób łączą się i przenikają elementy sztuki cyrkowej oraz teatralnej. Nawiązując do bogatej tradycji widowiska cyrkowego, twórcy wprowadzają do niego nową jakość - dzięki korzystaniu z ciekawych technik sztuki lalkarskiej eksponują  piękno teatru lalek, a poprzez  wyeliminowanie cierpienia zwierząt manifestują poszanowanie dla istot żywych.  W rolach zwyczajowo zarezerwowanych dla bohaterów zwierzęcych występują ogromne lalki-marionety, a w rolach artystów cyrkowych - treserów, siłaczy, akrobatów, clownów - aktorzy w planie żywym. Głównymi bohaterami widowiska są duże lale - naturalnej wielkości przystojna żyrafa zakochana w treserze, potężny lew, który chce pożreć tresera, a także słoń, wirtuoz gry na trombonie, który potrafi latać i umie stać na trąbie! Żyrafa zaśpiewa o Miłości do Natury, Lew nauczy nas odwagi, a Słoń pokaże, że wszystko w życiu jest możliwe...

Spektakl jest widowiskiem rodzinnym adresowanym do szerokiej grupy odbiorców, bez względu na ich wiek.

Koncepcja, scenariusz, reżyseria: Wiktor Wiktorczyk
Autor lalek: Zbigniew Roszkowski, Wiktor Wiktorczyk
Muzyka: Antoni Gralak

Premiera – 13 maja 2014 roku.

www.klinikalalek.art.pl

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 14 czerwiec 2018 14:40

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u