Teatr AKT

"Podróżnicy" Teatr AKT | foto: Sylwia Zawadzka "Podróżnicy" Teatr AKT | foto: Sylwia Zawadzka

Teatr AKT (Polska)

Teatr AKT powstał w 1990 roku w klubie Stodoła w Warszawie, od 1991 roku działa jako stowarzyszenie. Trzon zespołu stanowią aktorzy mimowie – teatr wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale bardzo szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia uliczne i plenerowe wymusiły na aktorach urozmaicanie środków wyrazu. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji.

Od wielu lat Teatr Akt jest jedynym reprezentantem Warszawy na festiwalach teatru ulicznego w kraju i za granicą. Bierze regularnie udział w festiwalach teatralnych w Polsce, a także w Niemczech, Słowenii, Belgii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Austrii, Chorwacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Węgrzech. Zdobywa liczne nagrody (m.in. Grand Prix za spektakl Opowieść o Wietrze na festiwalu Małe Zderzenie Teatrów w Kłodzku, Nagroda Publiczności na festiwalu A Part w Katowicach za spektakl Śmietnik, Złota Maska na MFTU w Chojnicach, nagroda Fundacji Kultury na Festiwalu Teatru w Walizce za Dzielnego Ołowianego Żołnierza, Grand Prix dla spektaklu Feniks na Dionizjach w Ciechanowie). Teatr Akt reprezentował polską sztukę na Dniach Kultury Polskiej w Londynie, Paryżu, Lipsku i Witebsku.
Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

Data i miejsce przedstawienia

24.VI  Rynek Nowego Miasta - godz. 18:00, Teatr AKT "Podróżnicy"

Podróżnicy

- połączenie teatru wizualnego, pantomimy, tańca i ruchu wykorzystujące specyficzne walory przestrzeni, w której w danym momencie rozgrywa się akcja.
To propozycja formy teatru wędrującego, który zaprasza widownię do wspólnej symbolicznej podróży – na wzór niezwykle popularnych w Europie zjawisk teatralnych znanych jako „walking act".
Ten swoisty performance zachęca przypadkowych widzów do włączenia się w akt twórczy, zaskakuje, prowokuje do teatralnych działań inspirowanych przez aktorów, doświadczonych we wszelkiego rodzaju improwizacjach.

Z materiałów zespołu:
Kiedy wyrusza się w drogę, nic nie pozostaje już takie samo. Spotkanie z drugim człowiekiem oraz doświadczenie przemijania stwarzają szansę zatrzymania i dostrzeżenia każdego, najistotniejszego dnia naszego życia.

„Gdybym tylko mógł cofnąć czas i jeszcze raz poczuć, jak obejmują mnie ramiona rzeczywistości”
Jim Morrison

Premiera - 16 grudnia 2017 w Warszawie w ramach Sztuki Obrzeży

www.teatrakt.pl

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 04 czerwiec 2018 23:51

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u