Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr Pantomimy Mimo

Komedianci |  foto: Kasia Chmura Komedianci | foto: Kasia Chmura

Teatr Pantomimy Mimo (Polska)

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów Teatru Mimo zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy.  
W teatralnej pracy  poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną by przy zachowaniu zasad sztuki pantomimy jedynymi granicami były granice ich wyobraźni.

Od 2002 roku teatr zaprezentował 10 premier. Głównymi produkcjami były spektakle sceniczne. Od 2010 roku teatr realizuje spektakle plenerowe wierząc tym samym, że sztuka pantomimy jest w stanie w pełni zaistnieć również w innej przestrzeni niż budynek teatralny. Spektakle Teatru Mimo znajdują się w stałym repertuarze Teatru Królewskiego w Wilanowie, gościły również w Teatrze Na Woli. Prezentowane są także na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech, Puerto Rico, na Ukrainie).  Teatr Pantomimy Mimo jest częścią Warszawskiego Centrum Pantomimy, które wspiera rozwój tej sztuki w naszym kraju. Aktorzy Teatru Pantomimy Mimo są związani ze Studiem  Warszawskiego Centrum Pantomimy, gdzie od kilku lat doskonalą swój warsztat, pogłębiając tajniki współczesnej pantomimy. Występują gościnnie na scenach teatrów dramatycznych i operowych Warszawy.

Bartłomiej Ostapczuk - aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor mimoografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych oraz filmach, nauczyciel. Od 2005 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Współzałożyciel Europejskiej Federacji Pantomimy (PL/CZ/D).
Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu, realizator cyklicznych  warsztatów teatralnych (m.in. dla Mazowieckiego Instytutu Kultury).  Swoją wiedzą dzielił się również ze studentami szkół teatralnych w Czechach, Korei Płd. i USA. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie własne Studio Pantomimy.
W latach 1998-2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Wielokrotny stypendysta The School for Mime Theatre w USA. Sztuki Mimu uczył się również w Hiszpanii. Występował na wielu scenach polskich i zagranicznych (m.in. w warszawskich teatrach repertuarowych: w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Na Woli, Teatrze Powszechnym, Och-Teatrze, Teatrze Dramatycznym, a także w Japonii, Puerto Rico, USA, Anglii, Niemczech, Chinach, na Litwie, w Rosji, Francji, Izraelu, Korei Południowej, Czechach, Szwecji, Hiszpanii, Słowacji oraz Nowej Zelandii).

Data i miejsce przedstawienia

9.IX Park Szczęśliwicki - godz. 19:00, Teatr Pantomimy Mimo "Komedianci"

11.IX Rynek Nowego Miasta - godz. 19:00, Teatr Pantomimy Mimo "Przedwczorajsze historie"

Komedianci

to spektakl w bezpośredni sposób nawiązujący do formy przedstawień jakie miały miejsce przed laty. Jego widzowie mają okazję powrócić do czasów, w których artyści grali na ulicach i placach miejskich.

Przedstawienie opowiada historię grupy ulicznych aktorów, którzy od dawna nie prezentowali swych umiejętności przed publicznością, przemieszczając się jedynie z miejsca na miejsce swoim wędrownym wozem- mieszkaniem. Pewnego dnia całkiem niespodziewanie pojawiają się obserwatorzy, zaczyna się spektakl. Spektakl, w którym rzeczywistość sceniczna miesza się z osobistymi relacjami artystów, tworząc zaskakujące sytuacje. Spektakl, w czasie którego na oczach widzów ożywają dawne pasje i dawne miłości. Czy przedstawienie musi się skończyć? I co tak naprawdę jest  prawdziwą rzeczywistością oglądanych artystów? W spektakl zostały wplecione sceny odtworzone z legendarnego filmu Komedianci (oryg. Enfants du paradis) Marcela Carné z 1945 roku.

Z materiałów zespołu:

W Komediantach chcemy przywołać ducha dawnych ulicznych artystów, kuglarzy, aktorów, którzy całe swoje życie poświęcali na spektakle prezentowane przypadkowemu widzowi, których pasja i ekspresja działania urzekała swą prawdziwością, a ich umiejętności i pomysły nie pozwalały przejść obok obojętnie – mówi reżyser spektaklu Bartłomiej Ostapczuk. Zapraszamy na dynamiczny, komiczny spektakl nie pozbawiony refleksji i tęsknoty za światem, którego już nie ma…

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: collage
Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Karina Saczuk, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ostapczuk.

Opinie:

Pełne uroku, humoru i dynamiki widowisko jest gratką nie tylko dla fanów pantomimy.
Jest ukłonem w stronę aktorstwa, teatru, samych siebie. W ciągu logicznie powiązanych ze sobą scen grupa Bartłomieja Ostapczuka pokazuje blaski i cienie aktorskiego żywota. Udaje im się pokazać uniwersalne, niezmienne prawa rządzące tym wdzięcznym i jakże niewdzięcznym zajęciem. Całość zagrana z przymrużeniem oka, wdziękiem i klasą.
Recenzje widzów, Sztuka Ulicy 2011

To było naprawdę świetne przedstawienie. Fantastycznie zagrane poza słowem. Sztuka mimu królowała.
Recenzje widzów, Sztuka Ulicy 2011

Przedwczorajsze historie

to spektakl o przeszłości, która nie chce odejść - opowieść o tych wszystkich chwilach, które pomimo upływu lat nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim mocno istnieją w nas samych.

To próba zachowania i utrwalenia fragmentów świata, który ocalał na pożółkłych fotografiach. To obrazowe przedstawienie atmosfery bezpowrotnie minionego czasu. Przemijaniu towarzyszy nie tylko ‘mechaniczna’ zmiana pokoleń. Z przemijaniem wiąże się przede wszystkim powolne odchodzenie w przeszłość typowych dla danej epoki postaw, obyczajów i sposobu życia.
„Zobaczymy różne postaci, wspólnie zinterpretujemy zdarzenia oraz sytuacje międzyludzkie” – zapewniają twórcy spektaklu. „Spróbujemy pokazać, w jaki sposób zmieniająca się rzeczywistość wpływa na życie naszych bohaterów. Opowiemy o różnych obliczach miłości, o radościach, trudach codzienności, a także o tym, że zarówno kiedyś - jak i teraz - śmiejemy się i płaczemy z podobnych powodów. To wszystko na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku”.
Teatr Mimo zaprasza do miłego wspominania wierząc, że pocałunków, uścisków, westchnień i przedwczorajszych historii nigdy za wiele.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: Jarosław Praszczałek
Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Katarzyna Wróbel, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ostapczuk.

Słowo od reżysera:

Inspiracją do powstania spektaklu była przestrzeń warszawskich dzielnic, mieszkańcy pamiętający odległe czasy oraz ich wspomnienia. Czasem nasze rozmowy urywały się nagle, dając miejsce wymownej ciszy. Ciszy, która zdawała się mówić niezwykle dużo.
Ciszy, która będąc - w moim odczuciu - esencją wspomnień, silnie przemawiała do wyobraźni, skłaniając do tego, by słuchać tych opowieści sercem.
Z wysłuchanych historii wyłania się obraz ludzi, którzy chcą pamiętać i dzielić się tym co dobre, a o rzeczach trudnych mówić w sposób przewrotny. Tym, z którymi miałem szczęście rozmawiać -  ogromnie dziękuję za wszystkie Przedwczorajsze Historie.

Opinie:

W spektaklu doszło do przełamania klasycznego stylu pantomimy spod znaku Marcela Marceau. Głównym wyróżnikiem stał się nowy sposób prezentowania fabuły. W ich wydaniu pantomima nie opiera się jedynie na wyrazistym geście i ekspresji ciała, ale staje się sztuką eklektyczną/.../.
Karolina Matuszewska, Nowa Siła Krytyczna, 24.08.2011

Teatr Pantomimy Mimo zaprezentował Przedwczorajsze historie - pełną humoru ‘opowieść ze starej fotografii’ z szeregiem zabawnych scenek rodzajowych z przedwojennej i powojennej historii.
Jan Bończa-Szabłowski, Życie Warszawy/Rzeczpospolita, 22.08.2011

www.teatrmimo.pl

w_niemym_kinie_teatr_mimo_01_czb fot_piotr_rejowski_649a7855.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_02_czb_fot_piotr_rejowski_649a7937.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_03_czb_fot_piotr_rejowski.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_04_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_05_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_06_czb_fot_piotr_rejowski_649a7937.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_07_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_08_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_09_czb_fot_piotr_rejowski.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_10_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_11_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_12_czb_fot_piotr_rejowski.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_13_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_14_czb_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_15_czb_fot_piotr_rejowski.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_16_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_17_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_18_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_19_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_20_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_21_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_22_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_23_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_24_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3020.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_25_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_26_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_27_fot_katarzyna_chmura_cegielkowska_print-3825.jpg

w_niemym_kinie_teatr_mimo_27_fot_piotr_rejowski.jpg w_niemym_kinie_teatr_mimo_28_fot_piotr_rejowski_649a7870.jpg

Ostatnia modyfikacja: środa, 03 maj 2017 23:05
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.