Circus Ferus - Serce Polski

Serce Polski |  foto: Tomasz Piróg Serce Polski | foto: Tomasz Piróg

Circus Ferus (Polska)

Circus Ferus to stosunkowo młoda (powstała w 2012 roku) poznańska grupa teatralna, którą tworzą artyści innych działających w Poznaniu zespołów alternatywnych: Teatru Ósmego Dnia, Biura Podróży, Strefy Ciszy, teatru Usta Usta Republika oraz Porywaczy Ciał. U podstaw narodzin Circus Ferus stała potrzeba usamodzielnienia się, uniezależnienia i stworzenia czegoś w pełni własnego, autorskiego. Nazwę formacji można w pewnym przybliżeniu przetłumaczyć z łaciny jako "dziki cyrk", a określenie to – zdaniem twórców – bardzo odpowiada osobowościom artystów i założeniom grupy. „Jesteśmy jak te dzikie zwierzęta, także trochę prymitywni i barbarzyńscy, nie lubimy zamykać się w jednej formule” wyznaje Kuba Kapral, dodając, że zamierzają nawiązywać do estetyki cyrku. Oprócz spektakli w "klasycznej" stylistyce offowej zespół realizuje projekty, które przekraczają granice teatralności, w dużej mierze ludyczne, często skierowane do szerokiej widowni – wychodzące "do ludzi" na ulice, do sieci, w miejsca niespodziewane. W dotychczasowym repertuarze Circus Ferus znajdziemy :zrealizowany w 2012 roku, przeznaczony do przestrzeni zamkniętej spektakl Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce) (2012), dwa spektakle salowe: Bóg zapłać (2012) oraz Próżne (2013), spektakl uliczny Freak Show (2012), a także akcje: Manifestację (2013), W dupie (2014) i Jak podziwiać elity (2014).

Circus Ferus występował na takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych Pestka (Jelenia Góra), Poszukiwanie Alternatywy (Skierniewice), Dni Sztuki Współczesnej (Białystok), Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA (Poznań), Festiwal Teatralny Maski (Poznań), Goleniowskie Spotkania Teatralne Bramat (Goleniów), Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów (Bytom).Grupa ma charakter otwarty i tworzą ją: Agata Elsner, Grzegorz Ciemnoczołowski, Kuba Kapral, Kacper Lipiński, Łukasz Kowalski, Justyna Paluszyńska, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski.

Data i miejsce przedstawienia

10.IX Rynek Nowego Miasta - godz. 19:00, Cirus Ferus Teatr "Serce Polski"

Serce Polski

to spektakl uliczny rozgrywany w konwencji festynu: jest prowadzący imprezę, są różnorodne zespoły – taneczne, teatralne, śpiewacy. Pokazowi niezwykłych show z całego kraju towarzyszy fundamentalne pytanie o naszą narodową tożsamość. 

Konferansjer zapowiada główną ideę odbywającego się „wydarzenia artystycznego” – będzie nią konkurs, który wyłoni to, co jest kwintesencją polskiej mentalności, najlepiej oddaje ducha narodu. Tak więc wyselekcjonowane grupy z całego kraju stają ze sobą w szranki, by jak najtrafniej wyrazić istotę polskości.
Na jakie wyżyny patriotyzmu wespnie się Towarzystwo Gimnastyczne im. Jakuba Szeli?
Co o kwintesencji ojczyzny powie nam Grupa Poetycka "Światełko"?
Gdzie serce Polski znajdzie Zespół Pieśni i Tańca "Fever"?
A może Kółko Teatralne "Quo vadis" odpowie najlepiej na pytanie: gdzie najmocniej bije serce Polski?
Na zwycięzcę czeka główna wygrana czyli ekskluzywna wycieczka śladami Polonii, a jej fundatorem jest producent Sera Cepolskiego.

Opinie:

To urzekająca lekkością, dobrym aktorstwem i subtelnym humorem opowieść o nas samych utrzymana w konwencji tak popularnych obecnie w telewizjach, w których rywalizują o nagrodę amatorzy utalentowani w różnych dziedzinach. Tu było nie inaczej: na scenie pojawiały się kolejno grupa taneczna, wokalista disco polo do złudzenia i nieprzypadkowo przypominający polskiego hydraulika, mistrz kuchni gotujący na żywo i proponujący publiczności tak typowo polskie dania jak barszcz ukraiński, ruskie pierogi czy upieczenie... murzynka, recytatorka wiersza o matce, przy czym matki były trzy i wszystkie rodzaju męskiego, klub karate prezentujący w japońskim stylu, jak to Polska obaliła pogaństwo, awangardowy artysta, oczywiście zdobywca Paszportu Polityki, grupa teatralna przebrana za - nie wiadomo dlaczego - Indian i kowbojów, no i na zakończenie prezenterka, która, jak się okazało, jest też piosenkarką. Wątpliwości prezentera, czy aby jest to zgodne z zasadami konkursu, rozwiał główny sponsor imprezy... Czy kogokolwiek zdziwi, że pani prezenterka, partnerka życiowa sponsora, wygrała konkurs....? Wszyscy uczestnicy pokazywali, czym jest dla nich serce Polski, a robili to w taki sposób, że publiczność płakała ze śmiechu. Śmiech nie był jednak z gatunku łatwych - aktorzy bardzo umiejętnie i subtelnie wetknęli nam wszystkim całkiem sporo szpil, każąc się przy okazji zastanowić nad tym, co dla nas samych znaczy owo serce Polski /…/.
Lilia Łada, Na Placu Wolności zabiło serce Polski, www.codziennypoznan.pl

www.circusferus.com

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:55

Dodaj komentarz

Upewnij się, czy wypełniłeś wszystkie wymagane pola oznaczone (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Festiwal na Facebook'u